December 2, 2022

Mbrojtja ajrore e Ukrainës ka rrëzuar rreth 55 avionë Iuftarakë rusë që nga fillimi i Iuftës.
Lajmin e bëri të ditur të hënën komandanti i Forcave Ajrore të SHBA në Evropë, duke shtuar se Rusia nuk ka qenë kurrë në gjendje të vendosë epërsi ajrore mbi Ukrainën.

Rusia ishte mirë në dijeni të mbrojtjes ajrore të Ukrainës, tha gjenerali James Hecker në Konferencën Ajrore, Hapësirë ​​dhe Kibernetike në Uashington, DC, por sulmet fillestare të Rusisë në fund të shkurtit nuk arritën t’i shkatërronin ato mbrojtje, si raketat tokë-ajër.

Si rezultat, pas gjashtë muajve të Iuftës, avionët rusë rrallë fluturojnë thellë në Ukrainë dhe në vend të kësaj po gjuajnë raketa me rreze të gjatë.

“Kur ata u përpoqën të merrnin Iuftëtarët dhe avionët e tyre brenda atyre zonave të angazhimit me raketa [ukrainase], ata u qëlluan”, tha Hecker. “Rreth 55 avionë Iuftarakë rusë janë rrëzuar nga mbrojtja e integruar ajrore dhe raketore për Ukrainën”.

Të hënën, Ministria Britanike e Mbrojtjes tha se Rusia kishte humbur 55 avionë Iuftarakë që nga fillimi i Iuftës, duke përfshirë katër që ishin “me shumë gjasa” të humbur në 10 ditët e fundit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *