December 2, 2022

Përdoruesit e mediave sociale kanë spekuluar se një objekt që u rrëzua në një qytet rus rreth 220 milje nga kufiri ukrainas mund të ketë qenë një raketë hipersonike ruse.
Incidenti ndodhi në distriktin turkmen të rajonit të Stavropolit të mërkurën sipas qendrës ushtarake ukrainase, e cila tha se kur reaguesit e urgjencës u përpoqën të kontrollonin flakët, një shpërthim ndodhi në tokë, duke plagosur gjashtë persona.

Kanalet e mediave ruse thanë se objekti ishte një dron zbulues ukrainas Tu-141 Strizh, por qendra ushtarake ukrainase tha se rrënojat e gjetura në vendin e shpërthimit “nuk e mbështesin këtë version”.

Imazhet e pasojave të incidentit i shtynë përdoruesit e Twitter të vërejnë ngjashmëri midis rrënojave të avionit dhe raketës ruse Kinzhal, në veçanti, krahëve dhe mekanizmit të ndarjes së përforcuesit të armës, sipas botimit në internet Aerotime.

“Kushdo e pyeti veten se çfarë u rrëzua sot në rajonin e Stavropolit #rus, duke plagosur 6 zjarrfikës, do të habiteshit shumë të dini se nuk ishte një ‘UAV ukrainas’, por një raketë ruse #Kinzhal,” shkroi në Twitter përdoruesi LotA.

Aerotime raportoi se prania e një përforcuesi në rrënojat ka të ngjarë të tregojë se raketa ose ka shkrepur gabimisht ose është hedhur aksidentalisht nga një avion.

Raketa Kinzhal është një armë hipersonike që është ndër një gjeneratë të re të armatimit që presidenti rus Vladimir Putin e ka shpallur vazhdimisht si një shenjë të fuqisë ushtarake të Moskës. Rusia thotë se mund të arrijë deri në 12 herë shpejtësinë e zërit. /Nacionale/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *