February 7, 2023

Gazetari dhe ish deputeti i Kuvendit të Kosovës, Milaim Zeka, i ka shkruar një “Letër të Hapur” kryministrit Albin Kurti.

Zeka në letër pretendon për një korrupsion në Ministrinë e Brendshme. Sipas Zekës në këtë aferë është i përfshirë, direkt ministri Sveçla.

Letra e Zekës, me detaje

Leter e hapur Kryeministrit Kurti

I nderuari Kryeminister

E di qe je i zene me 1 milion probleme. E di qe dialogu dhe kolapsi ekonomik po ta zene fryemen. Por nje gje nuk e di, prandaj po te njoftoje me nje skandal, qe nuk ka ndodhur kurr ne historine e shtetit te Kosoves.

Kryeminister, ashtu sikurse i kam pas thene Hashimit, Kadrise e Ramushit, po ta them edhe Ty, se mashkujte, edhe femrat, po ta pijne cigaren tinez. Po vjedhin ne emrin tend, po abuzojne ne emrin Tend.

Bizneset i kane qite pertoke!

Kryeminister, a mundesh me besu qe zyrtaret e prokurimit te Ministrise te Puneve te Brendeshme, garant me dijenin e Ministrit Sveqla, kane derguar atasheun e Ambasades te Kosoves ne Ankara, tek nje fabrike prestigjioze e cila merret me prodhimin e uniformave per policine e Turqise, po, edhe te NATO-s.

Kryeminister, a e kupton, dhe e di qe e kupton, se çfare skandali eshte ky, kur zyrtaret e qeverise tone dergojne perfaqesuesin e ambasades, edhe per çka, vetem per te prishur nje tender ne Kosove.

Kjo pune eshte bere vetem per vetem qe Ministri Yt, i madhi Xhelal Sveqla, tenderin t’ia jap atyre qe ua kishte premtuar.

Kryeminister, te ftoje qe te reagosh, sepse skandalet nuk po kane te sosur. Ftoje edhe Komisionet Parlamentare te ftojne ne Interpelance Ministrin Sveqla dhe Donika Gervallen, si dhe te mirren masa ndaje Komisionit te Vleresimit te ketije tenderi, dhe jo vetem.

Qe letra Kryeminister, me vule e nr te telefonit. Kaq per sot…

Perkthim nuk ke nevoje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *