January 27, 2023

Pas disa shpërthimeve që kanë dridhur bazën ushtarake ruse në Saki në gadishullin e pushtuar, që është më shumë 200 kilometra nga linja e parë e frontit
Një numër i madh pushuesish rus në Krime kanë vendosur të largohetn me të madhe nga Krimeja.

Disa media ukrainase kanë nisur të tallin rusët duke publikuar pamje të kolonave të gjata në urën e Krimesë me komentin “s’ka më fotografi në bikine për juve”.

Ukraina e ka pranuar sot se ishin ata që suImuan dje bazën ushtarake ruse në Novofedorivka ku pretendojnë se kanë shkatërruar 9 aerpolanë luftarakë dhe eliminuar 60 pilotës dhe shërbyes të tjerë ushtarak dhe civilë rus sipas Antony Heraschenko, këshilltari iministrit të punëve të brendshëm ukrainas.

Ministria ruse e mbrojtjes kishte dalë të mërkurën me njoftim se kishtgge shpërthim municioni në aeroportin afër Novofedorivka në Krime, por nuk kishte asnjë suIm dhe asnjë aeroplan nuk ishte dëmtuar.
Pamjet e postuara nga vet qytetarët rus tregonin ndryshe ama, siç ishte edhe eksodi i tyre sot nga plazhe.

Mediat ukrainase kanë publikuar fotografi satelitore nga Novofedorivka në Krime, ku pretendohet se janë të disa orë para suImit dhe shihet municioni i grumbulluar afër aeroplanëve të rreshtuar në pistë.

Autoritetet ruse kishin dalë me pretendime të tilla mohuese zakonisht, siç kishin bërë për luftanijen flamurtare Moskva, krenarinë e flotës ruse që u fundos në detin e Zi . Kishin gënjyer me ditë të tëra se po lundronte dhe ishte dëmtuar nga një aksident, por ishin videot e marinarëve rus që zbuluan pamje nga dëmi. Moskva ishte fundosur nga dy predha ukrainase që e goditën këtë super anije ruse që mendohej se i rezistonte suImeve të tilla me lehtësi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *