March 31, 2023

Ushtria e Kinës ka filluar stërvitjet ushtarake që përfshijnë gjuajtje të drejtpërdrejtë në ujërat dhe hapësirën ajrore rreth ishullit të Tajvanit, njoftoi sot në mëngjes televizioni shtetëror kinez, siç raportohet nga Reuters.

Në të njëjtën kohë, Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se ushtria e Tajvanit do të vazhdojë të rrisë nivelin e gatishmërisë dhe do t’i përgjigjet në mënyrë të përshtatshme “situatës armiqësore”.

Tajvani tha se Kina hodhi 11 raketa në detin përreth ishullit.

Tajvani lëshon flakë për të zmbrapsur dronët kinezë
Trupat tajvaneze hodhën flakë në një përpjekje për të larguar katër dronë që fluturonin mbi ishujt e largët Kinmen. Kjo pasoi një seri stërvitjesh ushtarake nga Kina.

Tsai Ing-wen, presidenti i Tajvanit, këmbënguli sot pasdite se Tajvani nuk do të provokojë, por se do të “mbrohet” dhe do të përgatitet për luftë.

Ajo i përshkroi stërvitjet ushtarake të Kinës si “të papërgjegjshme” jo vetëm ndaj Tajvanit, por edhe ndaj komunitetit ndërkombëtar. Presidenti Tsai më pas i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që “të ndalojë së bashku veprimet ushtarake të njëanshme dhe irracionale të Kinës”.

“Ne jemi të qetë, racionalë dhe jo provokues, por do të mbrohemi”, tha ajo.

Ajo i kërkoi popullit tajvanez të qëndrojë në “gadishmëri të lartë” pasi Kina do të intensifikojë “luftën e informacionit” kundër Tajvanit në ditët në vijim.

Blinken shpreson se Kina nuk do të “krijojë një krizë”
Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha se shpresonte se Kina “nuk do të prodhojë një krizë apo të kërkojë një justifikim për të rritur aktivitetin e saj agresiv ushtarak”.

“Ne, vendet në mbarë botën, besojmë se përshkallëzimi nuk i shërben askujt dhe mund të ketë pasoja të padëshiruara që nuk i shërbejnë interesave të askujt”. Ligji amerikan kërkon që qeveria t’i trajtojë kërcënimet ndaj Tajvanit, duke përfshirë bllokadat, si çështje të “shqetësimit të madh”.

SHBA: Jemi gati për përshkallëzim të mëtejshëm.

SHBA pret që Kina të vazhdojë të përgjigjet në ditët në vijim mes tensioneve të rritura mbi Tajvanin. Koordinatori i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA, John Kirby tha se SHBA është gati për një përgjigje të tillë.

Ai tha se veprimet e Pekinit ishin një përshkallëzim i rëndësishëm në një përpjekje për të ndryshuar status quo-në.

Ai shtoi se SHBA do të vazhdojë të mbështesë paqen midis Kinës dhe Tajvanit. /Nacionale/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *